אודות הפרס – פרס רקנאטי
תמונות מתוך פעילויות שזיכו בפרס רקאנטי

אודות הפרס

רעיון הפרס למורה היזם נהגה בשנת 2004 על ידי איש העסקים ליאון רקנאטי ופרופ’ יעקב קופ, בשעתו ראש מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית. בשלב השני חברו אליהם סטנלי צ’ייס ז”ל, איש עסקים אמריקאי הידוע בפעילותו בתחום החינוך והחברה בישראל, וכן קרן רש”י, אחת הקרנות הפרטיות המובילות בישראל, הפעילה בתחומי החינוך, הרווחה והבריאות. בשנת 2006 הוחלט להוסיף על “פרס המורה היזם” את “פרס העובד הסוציאלי היזם”. המייסדים רואים בתחומי החינוך והרווחה מפתח לקידום הקהילה והחברה בישראל. הפרס בא לעודד דפוסי עבודה של יזמים במערכות חינוך ורווחה, להבליטם, ולהפנות את תשומת הלב הציבורית ליזמים אלה – הן כיחידים והן כחלק ממערכות השואפות לשפר את איכויותיהן. יוזמי הפרס ושותפיהם רואים במורים ובעובדים הסוציאליים בישראל מפתח לקידום הפרט והקהילה, ומוקירים את היזמות והיצירתיות ככלים שבכוחם להניע מהלכים חדשניים ולהוביל לצמיחה אישית ולפריחה חברתית.

במהלך השנים הגישו קרוב ל 3,000 מורים וכ- 350 עובדים סוציאליים את מועמדותם לפרס, מתוכם נבחרו כ 270 יוזמות של מורים כראויות לפרס  או לתעודות הוקרה או הערכה. במקביל זכו כ- ו-70 יוזמות של עובדים סוציאליים לפרס כספי, או לתעודות הוקרה או הערכה. חלק מהיוזמות ננקטו על ידי צוותים של שניים או שלושה אנשים, וכך מספר הזוכים גדול ממספר היוזמות.  בשנים האחרונות הונהגו גם תעודות ההוקרה ניתנו למועמדים אשר יוזמתם נמצאה ראויה להוקרה מיוחדת גם אם לא זכו בתחרות על הפרס. מועמדים שעברו בהצלחה את מרבית שלבי השיפוט זכו בתעודת הוקרה המציינת את הישגם.

שניים מהפרסים מוקדשים לזכרם של שני מורים דגולים שמואל וסימה לטיצ’בסקי ז”ל אשר בני משפחתם החליטו לציין בדרך זו את תרומתם לחינוך.

הזוכים בפרס הוכיחו כי באמצעות יצירתיות, פתיחות, יוזמה ומעוף ניתן להעניק לכל אדם באשר הוא, ללא כל הבדל, את התקווה ואת ההזדמנות לחיות בכבוד, ללמוד, להתפתח, להתקדם, לצמוח ולהגשים את עצמו.

הודעה לציבור - המורים והעו"ס

בשנת 2020- 2019 החל שלב חדש בפרס היזמות והוא יופעל מעתה באמצעות במכללות להכשרת מורים. מחזור ראשון של "פרס המורה היזם בוגר מכללת לוינסקי" הופעל במכללת לוינסקי, בתיאום עם "פרס רקנאטי-קופ", בקיץ 2019. בהמשך לכך יוזנק בשנת 2020 "פרס המורה היזם בוגר מכללת סמינר הקיבוצים" שיוענק למורים יזמים בוגרי המכללה לדורותיהם, בתיאום עם "פרס רקנאטי-קופ". במהלך השנה יוקם וייפתח לקהל הרחב ארכיון אינטראקטיבי של כל היוזמות שזכו בתחרות הארצית על פני עשור וחצי. הארכיון יוקם במתכונת המאפשרת שליפות של יוזמות לפי חתכים שונים, וזאת לשימושם של מורים ועו"סים וכן של חוקרי חינוך ורווחה.

Click to access the login or register cheese