אודות הפרס – פרס רקנאטי
תמונות מתוך פעילויות שזיכו בפרס רקאנטי

אודות הפרס

רעיון הפרס למורה היזם נהגה בשנת 2004 על ידי איש העסקים ליאון רקנאטי ופרופ’ יעקב קופ, בשעתו ראש מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית. בשלב השני חברו אליהם סטנלי צ’ייס ז”ל , איש עסקים אמריקאי הידוע בפעילותו בתחום החינוך והחברה בישראל, וכן קרן רש”י, אחת הקרנות הפרטיות המובילות בישראל, הפעילה בתחומי החינוך, הרווחה והבריאות. בשנת 2006 הוחלט להוסיף על “פרס המורה היזם” את “פרס העובד הסוציאלי היזם”. יוזמי הפרס ושותפיהם רואים במורים ובעובדים הסוציאליים בישראל מפתח לקידום הפרט והקהילה, ומוקירים את היזמות והיצירתיות ככלים שבכוחם להניע מהלכים חדשניים ולהוביל לצמיחה אישית ולפריחה חברתית.

בשנת 2015 הגישו כ- 300 מורים וכ- 50 עובדים סוציאליים את מועמדותם לפרס. בשנת 2014 נבחרו 11 יוזמות של מורים ו-3 יוזמות של עובדים סוציאליים, שהצטרפו ל- 102 המורים ו- 23 העובדים הסוציאליים אשר זכו בשנים הקודמות. חלק מהיוזמות ננקטו על ידי צוותים של שניים או שלושה אנשים, וכך מספר הזוכים גדול ממספר היוזמות, ובסה”כ זכו עד כה בפרס 125 מורים ו- 28 עובדים סוציאליים. בשנים האחרונות הוחלט גם להעניק תעודות הוקרה למועמדים אשר יוזמתם נמצאה ראויה להוקרה מיוחדת גם אם לא זכו בתחרות על הפרס. מועמדים שעברו בהצלחה את מרבית שלבי השיפוט זכו בתעודה המציינת את הישגם.

שניים מהפרסים מוקדשים לזכרם של שני מורים דגולים שמואל וסימה לטיצ’בסקי ז”ל אשר בני משפחתם החליטו לציין בדרך זו את תרומתם לחינוך.

הזוכים בפרס הוכיחו כי באמצעות יצירתיות, פתיחות, יוזמה ומעוף ניתן להעניק לכל אדם באשר הוא, ללא כל הבדל, את התקווה ואת ההזדמנות לחיות בכבוד, ללמוד, להתפתח, להתקדם, לצמוח ולהגשים את עצמו.

תיאור היוזמות שזכו